Opublikowany przez: monika.g 2016-04-07 17:26:41
Krztusiec inaczej zwany kokluszem to zakażenie wywołane bakterią Bordetella pertussis (pałeczką krztuśca). Bakteria ta uszkadza błony śluzowe krtani, tchawicy i oskrzeli, prowadząc nawet do martwicy tych tkanek. Pałeczki krztuśca zawierają również toksyny, które uszkadzają tkankę mózgową. Wpływają także na ośrodek kaszlowy, podrażniają receptory kaszlowe dróg oddechowych wywołując napady charakterystycznego dla kokluszu kaszlu. Krztusiec rozprzestrzenia się drogą kropelkową, można się nim więc zarazić gdy ktoś już zakażony kaszle, kicha, a nawet mówi w naszej obecności.
Krztusiec objawy u dzieci – fazy choroby
Charakterystyczne dla krztuśca jest występowanie faz. Po zakażeniu choroba rozwija się w ciągu od 6. do 20. dni. W pierwszej fazie zwanej nieżytową objawy są podobne do przeziębienia i przez to często z nim mylone, a są to:
W drugiej fazie tzw. napadowej, po upływie ok. 10 - 14 dni od zakażenia pałeczkami krztuśca pojawia się charakterystyczny dla kokluszu świszczący kaszel napadowy. Jest on tak silny, że może powodować nawet wymioty. Objawy mogą się różnić w zależności od wieku dziecka. U niemowląt kaszel często nie występuje. Zamiast niego pojawiają się napady duszności, sinica i bezdech.
Kaszel u starszych dzieci w przebiegu krztuśca to seria nawet kilkunastu kaszlnięć w czasie jednego wydechu, po której następuje świszczący wdech. Przy tak silnym ataku kaszlu może dojść do pękania naczynek krwionośnych na skórze oraz krwawienia z nosa, wytrzeszczu oczu i łzawienia, a także zaczerwienienia lub sinienia twarzy. Kaszel powoduje również odksztuszanie gęstej wydzieliny, która może wywoływać wymioty.
Krztusiec objawy u dzieci – leczenie
Krztusiec leczony jest za pomocą antybiotyków oraz leków rozrzedzających zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę. Dzieci chore na krztusiec muszą być hospitalizowane, a osoby z ich otoczenia również poddane profilaktycznej antybiotykoterapii, gdyż mogą być już zakażone wirusem, który się jeszcze nie rozwinął.
Nieleczony krztusiec może prowadzić do ciężkich powikłań m. in.: zapalenia płuc, oskrzeli, zapalenie ucha środkowego. U niemowląt i małych dzieci najgroźniejsze jest krztuścowe uszkodzenie mózgu, dlatego tak ważne jest szczepienie przeciwko krztuścowi, które jest ogólnodostępne. Szczepienie przeciwko krztuścowi, błonicy i tężcowi jest umieszczone w kalendarzu szczepień jako obowiązkowe i wykonuje się je w 2. miesiącu życia dziecka.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
„Ospa party” celowe narażanie dziecka, czy doskonała metoda? SONDA>>
Rotawirusy - objawy „jelitówki” u dzieci>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2016.04.08 17:47
Paskudna choroba..
89.79.*.* 2016.04.08 17:26
gocha2323 - niezła historia :-) jednak bliżej natury = zdrowie, prawda?
gocha2323 2016.04.08 17:20
moja mama zawsze opowiada jak wszystkie mieliśmy krztusiec tzn. 4 córki a ona sama była w ciąży! lekarz zalecił żeby pojechała gdzieś do rodziny lub chodziłą do lasu sosnoego! akurat taki las był niedaleko! mama z prowiantem chodziła z czwórką dzieci do lasu! kiedy bylismy w lesie wtedy nikogo nie dusił kaszel! tylko co przyszłyśmy do domu zaczał nas kaszel dusić!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.